22 април 2024
Празничният период наближава и ще е дълъг. Вероятно те очакват пътувания и срещи с близки и стари приятели на изпълнени с вкусотии трапези.
Сигурно ще пропуснеш някоя и друга тренировка във фитнеса през тези дни. Няма да ти се разсърдим, защото почивката и презареждането на батериите са важни и си си ги заслужил. Преди да се отдадеш на великденски изкушения обаче, ти даваме малко информация за проблема, с който всички се борим в тези периоди – преяждането.
Разковничето за вечната битка между вкусното и разумното е в мярката.
Ето как точно преяждането влияе върху твоя организъм.
Прекомерната консумация на храна води до натрупване на излишни килограми, което често е свързано с метаболитен синдром. Това значително увеличава вероятността от сериозни заболявания като сърдечни проблеми, трудности с дишането, високо кръвно налягане, инсулт, диабет и други.
Не си мисли, че ако прекаляваш с хапването само от време на време, неблагоприятните странични ефекти ще те подминат. В такива случаи могат да се наблюдават:
Според редица западни изследвания, с течение на времето, преяждането може да навреди на мозъчната функция. Учени смятат, че натрупването на излишно тегло има негативно въздействие върху паметта.
Консумацията на големи количества захари предизвиква рязко повишаване на нивата на кръвна захар, което може да доведе до неблагоприятна реакция на организма, включително и на мозъка.
Твоите мастни клетки произвеждат хормона лептин, който се свързва с рецепторите в мозъка, за да ти каже, че вече си сит. Редовното преяждане обаче кара тялото ти да произвежда повече от този хормон, тъй като нивата на лептин са пряко свързани с количеството телесна мазнина, която имаш. В такива случаи тялото ти може да изгради имунитет срещу този хормон, което нарушава способността на мозъка да разпознава кога си се нахранил и е време да спреш.
Когато системно консумираш прекомерни количества храна, храносмилателната ти система се претоварва, като резултатът може да бъде неефективно разграждане и усвояване на храната.
Ако не можеш да спреш да похапваш от топлия, току-що изваден от фурната, козунак, трябва да знаеш, че това преяждане води до натрупване на токсини в тялото, което може да наруши нормалната функция на храносмилателната ти система или да причини дисбаланс в хранителните вещества.
Бързи храни, алкохол, сол, сладки, пикантни и мазни храни затрудняват храносмилането и влошават функционирането на всички други основни органи.
Случвало ли ти се е след преяждане да се чувстваш муден или уморен и да изпитваш нужда от кратка дрямка? Това може да бъде резултат от реактивна хипогликемия, при която кръвната захар спада след обилно хранене.
Ниската кръвна захар обикновено е свързана със симптоми като сънливост, умора, ускорен пулс и главоболие. Когато консумираш голямо количество храна или изядеш любимия си десерт, кръвната захар рязко се повишава, което ти осигурява енергия. До тук всичко звучи добре, но организмът започва да отделя инсулин, за да балансира кръвната захар, което в крайна сметка довежда до рязкото й намаляване и следователно води до желание за почивка.
Надяваме се да си научил нещо полезно и да имаш една бележка в съзнанието си през следващите великденски празници, че и не само. Ако усещаш, че си хапнал повече от стандартната порция, винаги можеш да ни посетиш в един от нашите клубове или да си избереш високоинтензивна групова тренировка, която да изгори приетите калории. Ние ще сме на твое разположение в клубовете и през празничния период – в клуба ни в НДК с непроменено работно време, а за останалите ни клубове както следва:
Очаквай и нашата втора статия, свързана с преяждането, където ще ти споделим няколко лесни начина, с които да контролираш приема на храна в изкушаващи ситуации като предстоящите великденски празници.