Сами Хоссни в “На протеин”

На протеин със Сами Хоссни

Миналата седмица в подкаст поредицата ни ти представихме първия ни гост – прекрасната Александра Алгафари. Прочети статията още сега, ако още не си, или гледай епизода, ако си фен на видеото. 

Сега е време и за втория ни гост, който няма нужда от представяне, защото сме сигурни, че само като ти кажем #nodaysoff вече се сещаш за кого говорим.

Сами Хоссни е нутриционист, лайф коуч, бивш национал по плуване, 10 пъти шампион на България по кикбокс и шампион на Азия по муайтай. 

За храненето, тренировките и добрите навици със Сами Хоссни

Диета или здравословен начин на живот?

Грешно е разбирането, че за да бъдеш във форма трябва да следваш някакъв хранителен режим. Режимът е една рамка, от която единствено можеш да излезеш и нищо друго. Трудно може един човек, който има динамичен начин на живот, да се придържа към такава супер рестриктивна рамка, каквато е един определен хранителен режим. Важно е да се разбере, какви са протеиновите нужди на организма, какви са като цяло калорийните нужди  на човека, за да може той да постигне своята цел. Съответно да сваля, да качва или да поддържа дадени килограми. 

Здравословното хранене е начин на живот. Изграждането на навиците изисква време, изисква отдаденост. Някои хора казват, че отнема 22 дни да изградиш навик и 66 дни, за да интегрираш този навик в живота си. Ако можеш в рамките на 66 дни ти да бъдеш отдаден изцяло на едно нещо, това са буквано 2 месеца, можеш да промениш много, тотално можеш да промениш посоката, в която върви животът ти. 

Какъв е правилният начин за поставяне на цели? 

Трябва да си поставяме такава цел, която е обвързана и с ежедневни действия. Тоест, ако моята цел, примерно за нова година, е да сваля 30 килограма – супер! Но нека целта ти да бъде свързана с действия. Целта ми е например да ходя три пъти на седмица във фитнеса. Постигането на тази цел ще те отведе по пътя на свалянето на тези 30 килограма. Тоест да изградя навиците, които ще ме отведат до постигането на тази цел. 

Каква е ролята на бизнеса в здравословния начин на живот на хората?

Изграждането на здравословна култура в компанията идва от хората, които са мениджъри. Ако те реално са заинтересовани от уелнес, тогава има уелнес култура в организацията. Такъв тип хора разбират смисъла от това, един човек, който работи  в тяхната компания да бъде по-жизнен, да бъде по-активен. Така той е по-добър колега, по-добър приятел, по-креативен, по-малко боледува. И всички други неща, които идват – той по-малко бърнаутва, по-добре се социализира, защото има повече допирни точки с хората в компанията. Дали ще правят крачки заедно, дали ще тренират заедно, дали ще ходят на поход – всичко това изгражда едни по-добри приятелства. 

Когато човек се движи, той е по-добър, по-добре се наспива, по-добре си комуникира с партньора до него, по-добро самочувствие има. Като цяло ти подобряваш цялостно персоната си, което значи да си много по-добър и на работното си място. 

Подценяването на почивката води ли до негативни последствия?

Когато започнах да тренирам по-активно във фитнес залата, започнах да тренирам силово. Наблягах повече на увеличаване на килограмите, които мога да вдигна, съответно по-висок интензитет. Повече килограми с по-малко повторения, тоест увеличавах силата си. Това, от своя страна, изискваше много повече време за отработващи серии, за загрявка, за активационни упражнения, тоест убиваш към 40 мин./час на тренировка и това ми разбиваше централната нервна система. Вместо да се чувствам отпочинал, жизнен след тренировка, аз съм вдигал някакви тежки мъртви тяги и клекове и съм смазан след тренировка. Буквално заради натовареното ежедневие в работен план и тежките тренировки в залата, получих паник атаки. Тоест човек с изключително здравословен начин на живот, аз просто си изпържих централната нервна система с едни постоянни силови прогресии в залата. Подцених почивката и тотално ми блокира тялото.

А подценяването на кратките тренировки?

Може да изглеждаш страхотно, но да се усещаш, че не си направил нищо за себе си. Не трябва да подценяваме какво може да ни даде една 30-минутна тренировка като самочувствие за нас, че сме направили нещо. Не е задължително 30-минутната тренировка да промени начина, по който изглеждаме, но ще промени начина, по който се чувстваме. 

Какво да правиш в моментите, в които не ти се тренира? 

Всеки човек има собствено светоусещане. Просто има дни, в които нищо не ти се прави. Има моменти в живота, има такива етапи, в които не ти е до тренировка. После се отпушва това нещо и влизаш в залата. Но човек няма нужда от това да тренира, човек има нужда от движение на първо място. Когато не се движиш по цял ден и ти кажа “Влез да тренираш”, по-скоро излез и подишай 20 минути въздух навън, ако трябва седни на пейка, без да се разхождаш. После започни да се разхождаш малко повече. И тогава ще дойде момента, в който може да решиш да направиш 20 лицеви опори. Малко по малко изгради тези навици.  

Как влияят околните на навиците ти? 

Ако твоят кръг от хора подкрепя твоя начин на живот, няма как лесно да го промениш. Първо трябва да промениш средата си, ако искаш да промениш това, което правиш. Начинът, по който аз излязох от тази дупка, е като спрях да разчитам само на собствената си отговорност да вляза днес в залата и да тренирам. Видях в рамките на един месец, че това, да разчитам само на себе си, не проработи. Казах си, че това нещо трябва да се промени и се записах на групови тренировки. Аз имах нужда от треньор, който да ми вика, който да ми казва какво да правя.

Най-трудната тренировка за Сами Хоссни е кросфит тренировката. А ти пробвал ли си групово занимание? Запази своето място при нас сега и предизвикай себе си. 

А ако искаш да видиш целия епизод и другите интересни теми, които обсъдихме в нашето студио, то кликни ТУК. Можеш да ни слушаш и в профилите ни в Spotify и ApplePodcasts.

Скоро и нов епизод с нови интересни гости. Are you ready for your NEXT LEVEL? 😉