Фитнес, майчинство и баланс – Деляна Хоанг и Йолена Петрова в “На протеин”

Фитнес, майчинство и баланс

В епизод 8 на нашия подкаст е необичайно горещо и не, не е от климатизацията в студиото, а от гостите, които поканихме за още интересни и полезни теми. Те са две от най-сексапилните ни групови треньорки – Йолена Петрова и Деляна Хоанг. 

С тях ще си поговорим за майките в спорта, тренировките преди, по време на и след бременност, за грешните разбирания и липсата на информираност при майките. Може да видиш целия епизод в YouTube канала ни, както и в Spotify и Apple Podcast

За епизода сме си избрали да пием отново нещо необичайно, а именно L-carnitine. Въпреки че много хора свързват тази добавка главно с отслабването, тя всъщност помага на много нива – за подобряване на изгарянето на мазнини, за по-добрата работа на мускулите и на тялото като цяло. L-carnitine може да се приема и сутрин, и вечер – не е продукт, който може да те превъзбуди (освен ако не е в много големи количества, разбира се). 

L-carnitine-нът спомага за транспортирането на мазнините към мускулите, където се използват за енергия. Именно за това много от хората го използват, за да имат повече сили по време на тренировка и така да извлекат максимума от тренировъчния си режим.

Нека пристъпим обаче към нашите гост дами и част от темите, които засегнахме в нашето студио.

Фитнес майките на Next Level 

Нека започнем с кратко описание на нашите прекрасни дами, които може би си виждал в залата или си се потил заедно с тях на някоя от груповите им тренировки. 

Коя е Йолена? 

Йолена: Занимавам се с фитнес вече 10 години, като общо взето преоткрих спорта, когато започнах да водя BodyPump тренировки и навлязох в Les Mills семейството. Също така съм и майка, имам дете – момче, на 3 години и половина. В момента съм в период, в който искам да уча и да се развивам. Харесва ми това, което правя, обсебена съм от спорта и от тренировките. 

А коя е Деляна?

Деляна: Групов треньор съм от самото създаване на Next Level и съм майка на тийнейджър, на 14 години. Не е лесно да си майка, не е лесно да си домакиня, не е лесно да си съпруга и в същото време работеща жена. Трябва да сме мултифункционални жени. Обичам си работата, цял живот съм се занимавала със спорт. Още от 4-годишна възраст започнах с художествена гимнастика и така чак до 18 години. След кратка пауза, заради майчинството, започнах като клиент, посещаващ групови тренировки и след това вече станах и групов инструктор. За мен това е работа мечта. 

Йоли, ти кога започна да тренираш?

Йолена: Аз всъщност цял живот съм спортувала под някаква форма. По едно време просто имах нуждата да се движа и се затварях в стаята си и правех различни упражнения. В един момент се престраших и реших да ида на фитнес. Не ме беше срам да питам, отивах на рецепция, без да знам дали те там са треньори, или не. Всъщност всички се отнасяха много добре, никой никога не ми се е подигравал, че не знам и така след известно време вече можех сама да си направя някаква тренировка и един час да правя нещо сама в залата. 

По-късно, след като се преместих в София да уча, реших и да сертифицирам. В началото ме беше много срам, тогава водех персонални тренировки. За щастие обаче попаднах в много добра среда – аз бях едно само момиче, което за първи път работи това и още 10 мъже, които са с много голям опит. Малко по малко започнах да се сближавам с хората и да се развивам. Имах един колега, който ми каза – “Ти не може да правиш всичко, трябва да си избереш твоята посока.”. Тогава за първи път с него пробвах силова гимнастика, мобилност… И това определя разбирането ми за спорта и до днес. Да, тренираме за красиво тяло, но преди това тренираме за ЗДРАВО и красиво тяло. Всички мускули по теб няма да ти носят полза, ако ти не можеш да се пресегнеш и да си измиеш зъбите, ако нямаш мобилност, ако нямаш добра стойка, ако получаваш лесно травми… Точно това е и нещото, което ме отличава като треньор. 

А ти, Деляна, как започна, с коя тренировка стартира кариерата си като групов треньор?

Деляна: Преди ⅞ години търсех групови тренировки, тук в София и никъде нямаше, освен в залите на Next Level. Това беше супер за мен, защото тогава ми беше скучно да ходя във фитнеса сама, исках нещо различно, липсваше ми и социалният контакт след майчинството. Понякога правех по две, по три тренировки, за да не изпускам, това е като наркотик. Тогава една от треньорките ми каза, че има кастинг и мога да се пробвам да стана групов треньор. И си казах “Защо пък не?!”. На шега или на майтап отидох и ме харесаха. Така хобито ми стана моя професия и моя страст!

А с коя тренировка започна твоя път в Les Mills семейството? 

Деляна: Започнах с Les Mills Grit, това беше моята първа страст. Когато ги представяха за кастингите, още на загрявката аз бях… долу! Още на загрявката! Исках да предизвикам себе си и да видя до къде са моите способности и именно затова избрах точно тази тренировка. Тя е високо интензивна на принципа на Табата и HIIT и за 30 минути кара човека да даде всичко от себе си. Втората ми страст е Bodycombat – тази тренировка е невероятна! Тя те надъхва, мотивира, изкарва от теб сили, за които дори не подозираш, до самия край на тренировката. 

Преди и по време на бременността тренирали ли сте?

Деляна: Аз мога да кажа, че преди бременността тренирах изключително рядко и въобще не беше както сега. По време на бременността също не съм тренирала, защото тогава (преди 15 години) някакси нещата седяха по различен начин. Лекарите ти казват да се пазиш, да не правиш нищо, да не вдигаш тежко… В момента разбирам, че това изобщо не е така и всъщност, ако имам втора бременност, няма да си седя и да си лежа. Но Йоли може да каже повече, тя по време на бременността до последно си тренираше, аз съм я виждала. 

Йолена: Аз първо искам да кажа, че при всяка жена е различно, защото много зависи какъв живот си водила преди бременността. Да, полезни са тренировките по време на бременността, тренировките с тежести също са препоръчителни, дори смятам, че подпомагат за издръжливостта, която ти трябва, за да родиш дете. Но, ако преди това не си правила нищо, това наистина е стрес. 

Аз преди да забременея имах изключително активен живот. Съответно по време на бременността продължих да тренирам и да водя групови тренировки и така до 7-ия месец. След това продължих да тренирам за себе си с по-леки упражнения. Когато влезнах в 9-тия месец, коремът ми вече беше огромен и прекратих изцяло тренировките. 

След раждането, когато се върнах в залата, аз просто се върнах на себе си! Така си върнах и формата, с хората в залата, като за мен това е предимно емоционално и психическо разтоварване. Но определено това, че съм тренирала преди и по време на бременността, беше голям плюс за мен – имах невероятна бременност, лека и подвижна. Начинът, по който тялото ти се възстановява след бременност, също е от голямо значение. Всичко става много по-бързо, ако преди това си била активна. Но разбира се е и много важно да имаш знания и да съчетаваш силовите тренировки с тренировки по мобилност например, защото все пак кръстът ти поема много напрежение. 

Как ви се отрази воденето на тренировки във възпитанието на дете? 

Йолена: Мисля, че клиентите не те провокират така, както те провокира детето. Няма как да се ядосаш толкова на клиент!

Деляна: Да, може да се каже, че воденето на тренировки помага за отглеждането на деца, но ние сме живият пример за нашите деца. Тоест, не е важно какво казваш вкъщи, а какво показваш. Мога да кажа, че на мен ми помага чисто ментално, ако съм много изморена или ядосана, да си изкарам всичко негативно в залата и после, когато се прибера вкъщи и видя оценките или забележките, мога да реагирам спокойно. 

Йолена: Според мен не е въпросът дали родителството влияе на воденето, или обратното. По-важното е ние да се развиваме като личност, да работим с границите си и с търпението си. Представете си ситуация, в която се ядосваш на детето си, защото си претоварен или на някой клиент и застанеш като по-големия човек, опиташ се наистина да подходиш с разбиране и да видиш какво преживява човекът срещу теб, така можеш наистина да помогнеш. 

Какво мислите за майките, които раждат, хващат количката с детето и почват да тичат в парка? 

Деляна: Аз много се радвам на тези майки, даже съм виждала майка с количка и на ролери. 

Йолена: Аз мисля, че е много важно, за всяко едно нещо в живота, с какво намерение се прави. Ако тя го прави с изначалната нужда, че иска да се движи, че сега иска да отиде в парка и да излезе от оковите на дома, където е буквално като дойна крава в началото – то това е супер! Но ако го прави с намерението “Оле… не мога да приема тялото си!”, то тя измества главния фокус, който е детето, с това, че не е благодарна на тялото си и това, което то е направило за нея – дало е живот. Така се фокусира върху повърхността и в този случай е по-добре да не го прави. Всичко зависи от намерението, с което го правиш като майка, и това до колко приемаш, че това е период и в този период в началото ще изглеждаш напълно хаотично, все едно те е ударил токът, но пък в същото време ще си много щастлива. 

Деляна: Да, но пък в същото време има и много жени, които всъщност се страхуват да не се случи нещо по време на бременността и дълго време не тренират. 

Какво е времето, в което можеш да се натоварваш и от какво естество, след раждането? 

Йолена: Мисля, че трябва да има повече информираност, защото, когато жената роди, коремните й мускули са толкова преразтегнати. Ти реално пипаш и тях ги няма, дупка, и не знаеш какво се случва. Не можеш обаче веднага да се хвърлиш да правиш коремни преси, първо трябва да има дихателни упражнения, упражнения за тазовото дъно и леки, прости практики, с които да върнеш усещането на ядрото. Ядрото е изначалното нещо, то е центъра на тялото и то участва в абсолютно всяко едно упражнение. Именно затова, ние трябва да започнем от там, да го закрепим и тогава вече да се премине към някакво по-сериозно натоварване. 

Вече за по-нататъшното натоварване – много зависи от това, как е преминала бременността, дали дадената жена е правила нещо преди да забременее и съответно да следва тялото си, защото тялото ще бъде много слабо. Въпросът не е толкова до това, какви тренировки ще прави, а повече до това да провери дали има диастаза, усеща ли коремните си мускулите и т.н. 

Деляна: Съгласна съм с Йоли, нещата трябва да се случват бавно и постепенно. Важно е да слушаме тялото си, защото има нормално раждане, има и секцио, важно е жената как е родила. Има и период на адаптация след това и когато тя се почувства психически готова, че иска да направи крачка напред и да започне да се грижи за тялото си, може да започне с леки тренировки и дихателни упражнения, а не веднага да се хвърлят с главата напред. Всичко трябва да се случва постепенно. 

Йолена: Също така много зависи и колко подкрепа има жената. Дали реално таткото помага, дали става вечер, защото, за да се възстановиш от една тренировка, ти трябва първо да се наспиш. Тук наистина влиза ролята на таткото. 

 

******************************************

Виж канала ни в YouTube за още вдъхновяващи гости и теми. 

Keep your knowledge to a Next Level! 😉