23 септември 2022
Дойде време и за последната статия от поредицата ни с доктор Стоянова. Продължи да четеш, за да научиш за влиянието на протеина върху спортното ти представяне, както и как влияе спортът върху твоя организъм.
Знаеш ли, че протеинът е важна част от спортния хранителен режим и играе ключова роля за възстановяването и мускулния синтез. Нуждите от протеин обикновено се задоволяват (и често се превишават) от повечето спортисти, които консумират достатъчно калории от диетата си.
Количеството протеин, препоръчвано за спортуващи хора, е само малко по-високо от това, което се препоръчва за любители. Например:
А ти изчисли ли своя необходим калориен прием?
Ако имаш желание да увеличиш чистата мускулна маса, консумацията на висококачествен протеинов източник, като суроватъчен протеин, съдържащ около 20 до 25 g протеин в непосредствена близост до тренировката (например веднага след тренировка), има доказан изграждащ мускулатурата ефект.
Понастоящем липсват доказателства, които да показват, че протеиновите добавки директно подобряват атлетичните постижения. Следователно за повечето спортисти е малко вероятно допълнителните протеинови добавки да подобрят спортните резултати. Разнообразната и здравословна храна обаче е от изключителна важност.
Разкриваме ти и някои опасности, свързани с диети с много високо съдържание на протеини:
Добре планираната диета ще задоволи нуждите ти от витамини и минерали. Добавките ще бъдат от полза само ако диетата ти е неадекватна или имаш диагностицирана недостатъчност или дефицит, като дефицит на желязо, калций, витамин D или витамин B12.
Хранителните добавки можеш да намериш в хапчета, таблетки, капсули, прах или течна форма и покриват широка гама от продукти. Преди да използваш добавки, трябва да помислиш какво още можеш да направиш, за да подобриш спортните си резултати – диетата, тренировките и промените в начина на живот са доказани начини за подобряване на представянето на терена.
Несъмнено редовната физическа активност оказва благоприятен ефект върху организма, както върху физическото състояние така и върху менталното здраве.
Един от най-очевидните ефекти от редовната физическа активност, е именно поддържането на здравословно тегло. За поддържане на оптимално тегло, световните организации препоръчват включването на 150 минути физическа активност седмично. Разбира се, тези препоръки е желателно да бъдат адаптирани спрямо твоите индивидуални нужди, възможности и цели.
Физическата активност се свързва и с намаляването на риска от някои заболявания, като диабет тип 2, преддиабет и метаболитен синдром, сърдечно-съдови заболявания, депресия, подобряване на костната плътност, а освен това допринася за намаляване на тревожността и подобрява качеството на съня.
Доказано е, че извършването на аеробни упражнения като тичане, плуване, каране на колело подобряват симптомите на депресия и тревожност. Тези ефекти се осъществяват благодарение на повишения кръвоток към мозъка, както и на активирането на области в мозъка, като лимбичната система, които са отговорни за мотивацията и настроението. За да се случи това, е достатъчно включването на 30 минути умерена физическа активност поне 3 пъти в седмицата.
Ами време е за тренировка! Избери своето любимо групово занимание от нашия график или заповядай на индивидуална тренировка и не забравяй, че можеш да посещаваш клубовете ни напълно безплатно с твоята MultiSport карта.