Тайните на балансираното хранене – “На протеин” с Линда Робертович

tainite na balansiranoto hranene

В 10-ти епизод на “На протеин” ни гостува прекрасната Линда Робертович. С нея си поговорихме за това какво е да се храниш здравословно, как да го правиш и какви са основните грешки при изграждането на хранителен режим. Тя ни разказа интересни неща от богатия си опит като треньор и нутриционист.

Основите на здравословното хранене

Коя е Линда? 

От дълги години съм нутриционист и уелнес коуч. Имам интереси в тази област от 19-годишна и вече съм събрала сериозен опит. Бивш треньор съм, участвала съм и в състезания по бодибилдинг, чисто от любопитство, но не е моето. Като цяло работя предимно с жени. 

Работила съм и в чужбина – в близкия Изток, където хората са със съвсем различна култура на хранене и дори мога да кажа, че липсва такава. Там проблемите с храненето са много сериозни и идват от много места – култура, религия, климат и още много.

Всеки епизод започваме с интересна и полезна информация за различни добавки. В този епизод  ще си поговорим за така наречените уотъраутове (water out). Линда ни обясни какво представляват и как е правилно да се използват.

Уотъраутовете (добавките за освобождаване на водната задръжка) са различни видове, като билковите могат да бъдат от различни съставки – глухарче, бреза, коприва… България е богата на билки. Не знам дали знаете, но ние сме в топ 5 на износителите в света. Все повече се предлагат такива продукти, но въпросът е човек да ги използва правилно и когато наистина има нужда. За една водна задръжка първо трябва да се види каква е причината, а не да се прави с цел мода или “защото ще ходим на море…”. Моята молба към повечето момичетата, понеже предимно жените се подлагат на такъв тип строги диети, за да постигнат добра визия, е малко повече да внимават и преди това да си направят необходимите изследвания, да си видят храненето и тренировките. Чак след всичко това в разумни количества и граници да взимат подобни продукти, защото те могат да имат и странични реакции. 

Тоест има два вида такива продукти за освобождаване на водната задръжка – едните са билкови, а другите са синтетични?

Разбира се. Синтетичните ги използват предимно състезателите, като, вярвам, че знаят как да го правят. Относно билковите – ако се взимат в комбинация с лекарства или от човек с ендокринни заболявания, също могат да доведат до някои странични ефекти. Освен това водната задръжка се появява предимно лятото, защото има причина да задържаме вода през този период от годината. Когато една дама пие прекалено много вода и взима такива медикаменти против водна задръжка, тя може рязко да си свали кръвното, което да доведе до припадъци и съответно до бърза помощ. Високите и слаби жени са особено податливи на подобни ситуации през летните месеци. Просто внимавайте, яжте достатъчно фибри и протеин и така ще може да изкарате водата по естествен начин. 

Откъде започна интереса ти към здравословното хранене? 

Спортувам от 6-годишна, като съм минала през много различни спортове. Понеже спортувах, приемах и много храна, но не съм имала проблеми с килограмите. На 19-годишна възраст получих така нареченото хранително разстройство. Тогава загубих внезапно баща си и започнах да прекалявам с храненето. 1 година не знаех какво е глад! Постоянно се хранех! Ставах през нощта и отивах до магазина за 5 вафли, които изяждах наведнъж. Започнах да не се чувствам добре, да имам физически проблеми, въпреки че не бях качила много килограми, защото продължавах да тренирам много и тогава по-скоро станах здравичка, но не пълна. Понеже съм сериозен самокритик, реших да се взема в ръце, започнах много да чета и това ми помогна много бързо да преодолея това ми състояние, горе долу за около година. След това станах и вегетарианка за 4 години. Така започнах постепенно да чета и да прилагам прочетеното, докато в един момент намерих кое е най-важното при храненето, а това е именно балансът и разбира се физическата активност. 

След какво време успя да се нормализираш? 

Стана бързо, защото това, което винаги съм се опитвала да правя, е да усещам тялото си. Ако има някакъв проблем, то веднага ще ти даде обратна връзка. Така че, когато намериш храните, които ти влияят зле или добре, много бързо можеш да ги напаснеш, ако спазваш и някакъв баланс и когато знаеш колко калории можеш да приемаш. Не е като модерните диети в момента “Яж всичко и отслабвай” – няма такова нещо! Аз например нямам никакви алергии и си позволявам всичко, но знам кога да го направя. Диетата е начин на живот. Човек трябва да си намери правилното за него и да разбере, че ние се храним, за да живеем, а не обратното. 

Какво е твоето мнение за така наречените фастинги? 

Фастинги, кето, веганство – това е мода и винаги ще има такъв вид хранения, защото винаги ще има хора, които търсят поредната диета, за да отслабнат, защото нямат нужния характер за това. Фастингът е много хубаво нещо, защото неслучайно хората лягат да спят вечер и се събуждат сутрин – това е естественият период на фастинг. Познавам много хора, които са повече от 2 години на фастинг – вечерят в 18 ч. и на следващия ден първото им хранене е в 13 ч., когато те вече треперят и са прегладняли. Това води до големи порции храна, които не са балансирани правилно, което много често причинява и проблеми с инсулина, преддиабетно състояние или други еднокринни състояния. Това не случайно се нарича периодично гладуване, не може да е начин на живот. Важно е и да се направи една седмица с правилното и балансирано хранене след фастинг. Винаги трябва да се започва с протеин! Не може да правиш фастинг и след това да започнеш с купа с плодове. 

Какви са хранителните навици в Близкия изток? С какво се сблъска там?

Всъщност най-голямата изненада за мен беше, че в тези държави, където е изключително топло, се ядат много мазни и пържени храни. Децата там много често от 3-годишна възраст са на хормон на растежа и на инсулин. Жените не готвят много и храните, които се консумират са предимно такива, каквито се предлагат в мола. По време на техния Рамадан много се отслабва, защото не ядат през деня, но след като този период свърши, си връщат килограмите буквално за 5 дни. Много зле им влияе климатът и това, че повечето хора там пушат. Беше много интересен опит за мен да живея там, но не издържах, просто не е моята държава. 

Какво значи да има баланс в храненето? 

Значи да няма лишаване в нито един от трите макронутриента, тоест да има протеин, въглехидрат и мазнини. Като подчертавам полезни мазнини и комплексни въглехидрати. Важно е да кажа тук, че много хора изключват плодовете и зеленчуците от картинката за въглехидратите, но те са си въглехидрати. Да, те са предимно фибри, но съдържат и някакво количество въглехидрат, който ти дава енергия. 

Вярно ли е, че е вечерта трябва да е леко храненето?

Според мен да, освен ако разбира се човек не е излезнал някъде навън. Но това не е ежедневие и е нормално да се случва и да си го позволяваме.

Какво мислиш за всички тези супер храни, които нашумяха? 

Да, в днешно време мляко без чия не може да се види. Първо искам да кажа, че за да може да усвоим полезните съставки на чията, тя трябва да е смляна, което никъде не се прави по healthy баровете. Смилате си чията, след това си я накисвате и чак тогава има някакви ползи от нея. В противен случай това е просто нещо красиво в млякото… 

А какво е мнението ти за твърдението, че човек трябва да яде това, което се намира по неговите географски ширини? 

Това е свързано с историята на човечеството и това, как сме отгледани. До голяма степен и кръвната група има значение, тя не е случайна. Но тези неща не трябва да се превръщат в някаква фанатична идея, че трябва да се храниш задължително по кръвната си група или само с жито, защото го има в България. Такива промени трябва да се правят постепенно и човек да се наблюдава – да види влияе ли му добре, или не. Трябва задължително да се киснат ядки и варива, защото има някои неща в тях, които са вредни за храносмилателната ни система. 

Какви са основните неща, който човек трябва да направи, ако е начинаещ във фитнеса? 

Като начало трябва да е постоянен, само така човек може да се пребори с допълнителните килограми. Трябва да включи в програмата си достатъчно и силови и кардио тренировки, като внимава какво яде преди това. 

А в обратната ситуация? Когато някой много слаб влиза във фитнеса?

Бих го посъветвала задължително да работи с професионалисти – хора, които са доказани треньори, за да могат да му помогнат, а не сам да си навреди. Хората в днешно време влизат в интернет и четат какво ли не. Има много клипове как да се тренира, част от които не са правилни и могат много сериозно да навредят на хората. 

Виж целия епизод в YouTube или слушай докато тренираш в Spotify и Apple Podcast. Вече си го гледал? Имаме още много други интересни гости, които можеш да видиш/чуеш в студиото “На протеин”.