14 август 2024
Пети епизод, четвърти гост! Кой е Ангел Трендафилов и защо сме го поканили в нашия фитнес подкаст?
Ъъъ, какъв подкаст? Време е вече да го гледаш, защото изпускаш вдъхновяващи истории, полезни факти и още много от нашите водещи – Ачо и Сами и гостите, посетили студиото на “На протеин”.
Пак изненадваме зрителите с нашата напитка, защото тя отново не е протеин. В студиото, както и в живота, е хубаво да приемаме различни добавки и напитки, спрямо нуждите и ситуацията. Ето защо изневеряваме на името на подкаст поредицата, и то съзнателно, за да ти разкажем възможно най-много за различните добавки, които могат да ти помогнат в твоето ежедневие и в твоята тренировка.
Що е то креатин и как се приема? Доказано е, че е по-добре креатинът да се пие със сок, тъй като фруктозата спомага усвояването му. Може да го приемате и с вода, ако това е, което предпочитате, но трябва да имате предвид, че усвояването му по този начин ще е сравнително по-бавно.
Кога е по-подходящо да се приема – преди или след тренировка? Мнението на мъжете в подкаст студиото ни беше единодушно, а именно – преди тренировка, за да даде сила и енергия. Креатинът задържа вода между мускулните влакна и така триенето между тези влакна е по-малко, а по-малкото триене дава повече сила, която да използваш в своята тренировка.
Ачо е бивш шампион по културизъм и персонален фитнес инструктор. Преминал през много, той и до днес не спира да тренира и да обича спорта. Председател е на сдружение “БГФИТ спорт, здраве, дълголетие” – доброволна организация за осъществяване на общественополезна дейност, с цел устойчиво развитие на спорта, физическото възпитание и здравната култура в България. Случва се нещо обаче, което преобръща живота му.
Преди 4 години бях диагностициран с тежка форма на бъбречна недостатъчност и се наложи да претърпя трансплантация на бъбрек. Аз без спорт не мога да живея, но за съжаление за мен вече е противопоказно да тренирам по същия начин, по който съм тренирал – с големите тежести, с бодибилдърските методики и т.н. Това наложи да се прехвърля към по-леки видове спорт.
Тренирам поне ¾ пъти седмично, като се опитвам по-скоро да се раздвижвам. Не бива да се натоварвам много, както съм го правил преди, с по-големи тежести. Посещавам залата редовно и тренирам разумно. Възстановяването ми е по-бавно, както и няма как да приемам хранителни добавки.
Имунитетът ще се подобри, ако хората се хранят разумно. Спортът ще помогне много, безспорно е така, но храната е на първо място, защото имунитетът тръгва от стомашно-чревния тракт. Не се ли храниш правилно и разумно с подходящите хранителни вещества, не чакай добър имунитет. Високото спортно майсторство не значи, че ти си здрав и си имунизиран, точно обратното. Организмът хвърля всичките си защитни сили в това да се възстанови и да се подготви за натоварване, което е свръхчовешко.
Преди време бодибилдингът беше в основата на фитнеса. Фактически, като човек каже фитнес и ти си представяш хора в залата, които вдигат едни големи щанги и жени там почти нямаше. В залите имаше ръждясали дискове и щанги, лежанки, заварени в час по Трудово и в общи линии това беше фитнесът.
Фитнес залите бяха много малко и с едно затворено общество, които, когато комуникират помежду си, си говорят на един език и външният свят не ги разбира, а и те не разбират външния свят. А сега нещата вече са коренно различни, фитнесът не е културизъм. То е една култура на тялото, която е хубаво хората да развиват още от ранна възраст.
Това беше много отдавна. Имах един съсед, който на двора си тренираше с една щанга. И го гледам този човек, че от ден на ден изглеждаше все по-добре. Тогава аз бях един слабичък младеж, около 60 килограма на ръст 180 см, което е нищо. Гледах го него, после дойдоха и филмите със Силвестър Сталоун и Арнолд Шварценегер. От там дойде мотивацията ми. Аз тръгнах по този път, като започнах да търся литература. По онова време нямаше интернет и такива неща, края на 80-те, началото на 90-те. Намерих книгата “Културизъм за всички” и по системите, които са описани вътре, започнах да тренирам и нещата така потръгнаха. Със сигурност обаче, първо трябва да намериш литературата, информацията, преди да тръгнеш да правиш, каквото и да е било. А ако искаш информацията наготово, иди и питай, намери си треньор. Но дай повече шанс на треньорите. Не си мисли, че за един или два месеца ще станеш невероятен.
Колкото по-късно и колкото по-малко, толкова по-добре. Това все пак са изкуствени препарати, които малко или много натоварват организма. Трябва много да се внимава с това нещо, особено при подрастващите. При младите не го препоръчвам, по-добре е да карат на чиста храна, до колкото може, водичка по повече и нещата, лека по лека, стават.
Много е трудно да се готвиш за състезание по културизъм, защото фактически ти в тези ¾ и повече месеца си изцяло подчинен на това нещо. Ставаш, храниш се, тренираш, почиваш, пак се храниш, пак тренираш… В общи линии е това. Храната трябва да е много добре балансирана и изчислена, спрямо даденостите на самия човек и неговото състояние. Всичко е въпрос на баланс. Трябва да имаш и треньор, които да следи подготовката и състоянието ти, за да може да ти дава правилните насоки. Точно преди състезанието си има определени техники за изчистване на водата, за да можеш да стигнеш въпросната върхова форма. Важно е обаче да се отбележи, че тази върхова форма, която виждаме по снимките и по състезанията, не може да се поддържа дълго време. Тя трае няколко часа и след това се губи, на другия ден вече не си същия човек.
Той спортът като цяло те подготвя за това, което ти поднася животът, във всеки един аспект. Всеки един спортист е дисциплиниран и знае, че от него зависи, как ще приеме нещата от живота. За това препоръчвам спорта. Малко или много, той изгражда дисциплина, изгражда някакви качества в спортуващия, които със сигурност в някакъв момент ще му потрябват.
Ако горенаписаното ти допадна и искаш да чуеш повече от разговора ни с Ачо, то кликни ТУК.
Може да ни намериш както в Spotify, така и в Apple Podcast.
Очаквай съвсем скоро и нов епизод с нов гост.
Don’t wait for your Next Level! 😉