3 януари 2025
Празниците те помитат като буря от сарми и баница с късмети и времето и желанието за тренировки изчезва. Всички сме били там… Лавината от предколедно суетене, украси, подаръци и готвене на коледни вечери отмина и е време да се залавяме за работа. Как беше? Нова година, ново аз.
В същото време, краят на годината ни даде уникален шанс да отстъпим крачка назад и да си направим равносметка. Не говорим, обаче за онези равносметки, изпълнени с тежки заключения и разочарование от изпуснати възможности. Тази година искаме заедно с теб да отпразнуваме научените уроци, растежа и малките неравности по пътя – в крайна сметка, благодарение точно на тях, ставаме по-добра версия на себе си.
Колкото и да ти се иска магически да се трансформираш за една нощ като Пепеляшка, нещата просто не работят така. Животът е маратон, а не спринт, а стабилната фитнес рутина е ключът към успеха. Ако си от онези 5 % топ машини, които брояха калориите в сармите на коледната трапеза, пропусни тази точка и приеми нашите адмирации. Ако, обаче имаш усещането, че си се провалил в плана си за поредна година, си спомни онзи път през Април, когато не можа да направиш 5 лицеви опори, а сега правиш цели 3 серии от по 5. Или онези допълнителни 10 минути на пътеката за бягане? Слон се яде на хапки, така че не подминавай малките победи с лека ръка. А, ако редовните тренировки и здравословното хранене още са само в „To do” листа, ето един съвет от нас:
Тялото обича постоянството, затова започни с малко и остани последователен. Постави си дребна, но постижима цел и не забравяй, че дори малък напредък е по-добре от никакъв.
Без здрава основа, къщата ще падне. Да, знаем: изгарящото усещане, потта, ужасът, когато чуеш думите „време е за напади“, трагедията от слизането по стълби и дежурното изречение „Не мога да ходя вече 3 дни“… Въпреки това, избягването на „омразните“ ти мускулни групи, никога не работи в твоя полза.
Съвет: Приеми, че тренировката е неизбежна и просто ела на фитнес! Клековете, нападите и мъртвата тяга не постигат само добре оформена долна част; те помагат за цялостната сила и стойка. И познай какво? Силните крака правят всичко останало по-лесно – независимо дали си на планински преход или носиш тежките торби от супермаркета.
Знаеш ли, че използването на смартфон по 3-4 часа дневно могат да добавят 25 килограма допълнителен натиск върху тялото, което води до трайни деформации и болки в гърба и врата? А 80% от възрастните изпитват болки, изцяло причинени от продължително седене и лошата стойка.
Това беше и причината в началото на годината, да създадем програмата Get Flex – да поставим точно това парченце от пъзела, което липсва в ежедневието ти. Разбира се, не те съветваме да напуснеш работата си или да си изхвърлиш телефона. Просто включи 10 минути разтягане на ден и ти гарантираме, че твоето бъдещо „аз“ ще ти благодари.
Независимо от коя страна на барикадата си – на трениращите от дъжд на вятър или на спящите във фитнеса, ти напомняме, че крайностите никога не водят до добър резултат.
Мускулите растат по време на почивка, а не по време на тренировка. 48-часов прозорец между тренировките позволява микроразкъсванията в мускулните влакна да се възстановят. Претренирането увеличава риска от травми с 36%, а спортистите, които включват подходяща почивка, подобряват силата и издръжливостта с до 20%. Е, убедихме ли те, че магията е в баланса?
Правилното хранене e горивото за постигането за твоята фитнес цел, а 80% от напредъка е отражение на това какво слагаш в чинията си. Но нека бъдем честни – понякога да се наслаждаваш на живота означава да си позволиш някое друго изкушение, без самообвинения след това. Както знаем, забранените неща са в пъти по-примамливи, затова нека не им придаваме допълнителна сила като бягаме панически от тях.
Нека бъдем честни, стресът е нещо, с което всички се сблъскваме. Независимо дали става въпрос за напрежение в работата, семейни проблеми или непрекъснато бомбардиране със списъци от задачи, стресът често се усеща като постоянен спътник. Въпросът, обаче е, че той не е само в главата ти, а се отразява на цялото ти тяло.
Когато нивата на кортизол (хормонът на стреса) се повишават, това води до различни отрицателни физически ефекти като мускулно напрежение, умора и дори наддаване на тегло (здравей, празничен стрес). Това може пряко да повлияе на представянето ти във фитнеса, карайки те да се чувстваш муден или демотивиран.
Изводът тук е, че начинът, по който се справяме със стреса е неразделна част от физическия прогрес. Добрият мениджмънт означава да слушаш тялото си, да си дадеш почивка преди момента на тотален „бърнаут“ и разбира се, да да тренираш редовно. Така че, когато положението ескалира, по-добре забави темпото, дишай дълбоко и не забрави, че всичко е временно.
А ти направи ли си равносметка? Сбъдна ли някоя друга мечта? Постигна ли желаната форма? Победи ли поне един страх?
Каквато и да е твоята история, помни, че всичко е процес и за щастие имаме една изцяло нова година да започнем на чисто. Макар и с малки крачки, винаги се движиш напред и най-важното: не си сам по пътя. Всички водим своите лични битки, но когато сме заедно стигаме най-далеч.
Ние, от екипа на Next Level, ти благодарим, че сподели с нас още една активна и спортна година и вярваме, че 2025-та ще бъде твоята година!